Navazujeme na dřívější obdobné publikační aktivity IINSTITUTE.cz a Mgr. Tomáše Volného. Uvádíme zde starší odborné příspěvky publikované v Časopise českých lékárníků.

Do karnitinu bylo vkládáno výrazné investiční úsilí, máme zde k dispozici nezvyklé množství klinických průkazů. Záměr jeho komerční aplikace byl nepochybně ambiciózní. Dnes však můžeme za racionální považovat aplikaci zejména jako nutraceutika (vitamin BT) nebo nootropně a antilipemicky účinné látky, záměr aplikace v oblasti hubnutí selhal.

Čti více ...

Mnoho přírodních látek má prokázané biologické účinky uplatnitelné v onkologické léčbě. Většinou se však jedná o průkazy v in vitro podmínkách. Významnost antikarcinogenních aktivit se v podmínkách in vivo mnohdy snižuje nebo vytrácí. Bez chemické modifikace přírodních látek je racionální uvažovat pouze o jejich doplňkovém významu v onkologii.

Čti více ...

Rakytník řešetlákový (Hippophaë rhamnoides L.) je aktuálně velmi populárním zdrojem extraktů, lisovaných šťáv a oleje. Přes nutriční potenciál a biologickou účinnost předstihují marketingové a obchodní aktivity reálný stav klinických důkazů. V obdobné situaci jsou i některá další doplňková témata, o jejichž racionálnosti se bude teprve odborně diskutovat.

Čti více ...

Přestože je kolagen jedním z nejlépe popsaných proteinů savců je jeho chemické definici u některých přípravků a experimentálních průkazů věnována nedostatečná pozornost, často není zcela zřejmé, který typ kolagenu je aplikován, z jakého zdroje pochází, zda je enzymaticky upravený, zda se jedná o hydrolyzovaný kolagen nebo o želatinu (v podstatě jde o denaturovaný a hydrolyzovaný kolagen).

Čti více ...

Bacopa monniera (L.) Wettst. (Brahmi) je indickou léčivou rostlinou, jejichž význam přesahuje tradiční regiony Indie a Japonska. V období 2001-2010 publikované významnější klinické studie signifikantně potvrzují nootropní účinnost a dávají naději, že by se tato zajímavá léčivá rostlina a její standardizované extrakty mohly zařadit vedle jinanu dvoulaločného k přírodním nootropním lékům.

Čti více ...

Do vývoje některých odborných témat silně interferují politická a ekonomická rozhodnutí. Názorným příkladem je aplikace rostliny nebo extraktů ze Stevia rebaudiana (Bertoni) v doplňcích stravy a potravinách. Do jejího legislativního schválení významnou měrou zasahovalo politické a ekonomické lobby.

Čti více ...

I v tuzemsku někteří vědci preferují zveřejnění svých výsledků formou skandalizace. Argumentují silnějším tlakem na výrobce. Skandalizace však neumožňuje objektivní sdělení. Novinář informace skládá se záměrem zaujmout. Vědci musí preferovat objektivní a úplné sdělení svých výsledků v odborných periodicích. Až posléze přistoupit k serióznímu zveřejnění v denním tisku, ne naopak.

Čti více ...

Lecitin je nejčastěji charakterizován jako komplex v acetonu nerozpustných fosfolipidů (zejména fosfatidylcholinu, fosfatidylethanolaminu, fosfatidylserinu a fosfatidylinositolu). V praxi používáme vaječný lecitin, který obsahuje asi 69 % fosfatidylcholinu a 24 % fosfatidylethanolaminu nebo častěji  sojový lecitin obsahující asi 21 % fosfatidylcholinu, 22 % fosfatidylethanolaminu a 19 % fosfatidylinositolu.

Čti více ...