Navazujeme na dřívější obdobné publikační aktivity IINSTITUTE.cz a Mgr. Tomáše Volného. Uvádíme zde starší odborné příspěvky publikované v Časopise českých lékárníků.
Resveratrol patří mezi dobře popsané přírodní látky, k jeho širší aplikaci však prozatím nedošlo, možná kvůli ekonomické náročnosti a poměrně vysoké biologické účinnosti a/nebo potenciální toxicitě. Z širokého spektra jeho biologických účinků je v posledním období zvýšená pozornost věnována účinkům resveratrolu na kardiomyocyty a myokard, imunomodulačním a neuroprotektivním účinkům. Významné mohou být i některé prokázané chemopreventivní účinky resveratrolu v karcinogenezi.
Čti více ... Vysoká biologická účinnost resveratrolu
Dostupný sortiment volně prodejných přípravků zahrnuje také doplňky stravy s obsahem inositol hexafosfátu (IP6) deklarující protirakovinovou účinnost. Preklinické sledování biologické účinnosti IP6 má nadějné výsledky. Není však dostatečným odborným podkladem a důkazem protirakovinové účinnosti jeho suplementace v humánní klinické praxi. Doporučení spojovaná s prevencí a léčbou onkologických onemocnění vždy vyžadují jednoznačně vypovídající klinické důkazy.
Čti více ... Nadějná preklinika inositol hexafosfátu
O směsi beta-boswelových kyselin někteří autoři hovoří jako o novém potenciálním nesteroidním antiflogistiku. Jejich optimismus je posílen poměrně početnými a kvalitními preklinickými argumenty. Nedostatek klinických průkazů naopak nabádá k racionální zdrženlivosti. Přesto si obsahové látky dřeviny Boswellia serrata zaslouží zvýšenou pozornost základního i aplikovaného výzkumu.
Čti více ... Protizánětlivý potenciál beta-boswelových kyselin
Přes mediální pranýřování tzv. éček, sladidel, aromat, konzervačních přísad a jiných pomocných látek v potravinách se opakovaně v praxi potvrzuje, že se v kategorii léků a doplňků stravy jen obtížně obejdeme bez akceptovatelné korekce chuti a garance 2-3leté fyzikální, chemické a mikrobiální stability a doby použitelnosti. Zvyšuje se tlak na přírodnost těchto pomocných látek a složek. V popředí odborných i laických diskusí obvykle figurují sladidla.
Čti více ... Bezpečnost sukralózy
Užívání selenu je spojováno s pozitivním ovlivněním fyziologických mechanismů, udržujících oxido-redukční rovnováhu v organismu. V této souvislosti se nabízí hypotéza prospěšných účinků suplementace selenu u pacientů s diabetem 2. typu a s kardiovaskulárními diabetickými a metabolickými komplikacemi.
Čti více ... Suplementace selenu a diabetes
Vedle tradičních hepatoprotektivně účinných přírodních složek (silymarinu) se do praxe dostávají další odborně argumentované hepatoprotektivní přírodní složky (flavony šišáku bajkalského). Zájem o ně je stimulován podloženou biologickou účinností, bezpečností a ekonomickým významem celého trhu s hepatoprotektivními přípravky. Prozatím je nedostatečná jejich standardizace.
Čti více ... Hepatoprotektivita baicalinu
V posledních třech letech bylo publikováno mnoho experimentálních prací k biologické účinnosti a bezpečnosti užívání čerstvých nebo sušených plodů, tekutých homogenátů a šťáv z plodů, suchých extraktů z plodů brusinek (nejčastěji brusinky kanadské, Vaccinium macrocarpon). Stěžejním nedostatkem většiny studií je však nedostatečná analytická definice zkoušených produktů.
Čti více ... Biologická účinnost produktů z brusinek
Imunomodulace doplňky stravy je velmi rozšířená. Z marketingové komunikace výrobců vyplývá jednoznačný prospěch. Skutečný stav je mnohem komplikovanější, ve všech případech nelze jednoznačně potvrdit převahu imunostimulačních mechanismů nebo imunosupresivních účinků, samotný účinek doplňku lze odborně mnohdy těžko obhájit.
Čti více ... Imunomodulace lactoferrinem