Suplementace selenu a diabetes
Užívání selenu je spojováno s pozitivním ovlivněním fyziologických mechanismů, udržujících oxido-redukční rovnováhu v organismu. V této souvislosti se nabízí hypotéza prospěšných účinků suplementace selenu u pacientů s diabetem 2. typu a s kardiovaskulárními diabetickými a metabolickými komplikacemi.
Suplementace selenu může zvyšovat riziko diabetu 2. typu
Poslední odborné důkazy mj. naznačují, že suplementace selenu u zdravých jedinců nemusí být jednoznačně pozitivní. To vyplývá z několika klinických, prevalenčních studií provedených na populaci USA. V jedné z nich byl na souboru 1202 pacientů bez diabetu 2. typu po dobu 7,7 let sledován vliv perorálního užívání selenu v denní dávce 200 µg na výskyt diabetu 2. typu. Během studie byl diabetes 2. typu diagnostikován u 58 osob selenové skupiny a u 39 osob placebové skupiny. Z detailního hodnocení dalších sledovaných parametrů se ukazuje, že dlouhodobou suplementaci selenu nelze zřejmě považovat za prevenci diabetu 2. typu, a naopak podporuje podezření, že riziko tohoto onemocnění může spíše zvyšovat. V jiné studii autoři sledovali vztah mezi sérovou koncentrací selenu a prevalencí diabetu u dospělých v USA. Zjistili, že vysoká sérová koncentrace selenu byla spojena s častějším výskytem diabetu.
Vysoké koncentrace selenu v krvi jsou spojeny s vyšším rizikem hyperlipidémie
Zajímavé výsledky poskytuje studie realizovaná na reprezentativním vzorku anglické dospělé populace a sledující vztah mezi plazmatickými koncentracemi selenu a metabolismem krevních lipidů. Bylo zjištěno, že vysoké plazmatické koncentrace selenu jsou spojeny se zvýšením hladin celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu, ale ne se zvýšením HDL-cholesterolu. Shoduje se tak se závěry jiných prací s americkou populací, které potvrzují spojení vysokých koncentrací selenu v krvi s vyšším rizikem hyperlipidémie. Experimentální studie s diabetiky 2. typu sledující vliv tříměsíční selenové léčby s denní dávkou 960 µg perorálně podaného selenu ukazuje, že léčba vedla k prokazatelnému zvýšení plazmatické koncentrace selenu a ke zvýšení aktivity antioxidačně působící erytrocytární glutathion peroxidázy, neměla vliv na peroxidaci krevních lipidů a na antioxidační erytrocytární superoxiddismutázu. Selenová léčba také snižovala aktivitu prozánětlivého faktoru NF-kappaB, která je u většiny (až u 80 %) diabetických pacientů zvýšená. Sérová koncentrace selenu a hladiny C-reaktivního proteinu byly sledovány u těhotných žen s těhotenským diabetem, u zdravých těhotných žen a u zdravých netěhotných žen. Zdravé netěhotné ženy měly signifikantně vyšší sérovou koncentraci selenu (77,4 ± 14,82 µg/l), než těhotné ženy s těhotenským diabetem (51,7 ± 11,62 µg/l) a než zdravé těhotné ženy (40,5 ± 8,03 µg/l).
Dlouhodobá suplementace selenu u diabetických pacientů má pozitivní účinky
Na určité vyčerpání selenových zásob u dospělých diabetických pacientů poukazují i další biochemická pozorování. U pacientů s diabetem je průměrná sérová koncentrace selenu nižší než u zdravých osob. Přestože studie mají řadu nedostatků, lze s jejich pomocí obhájit racionálnost následujícího tvrzení. Dlouhodobá perorální suplementace selenu u zdravých osob nemůže být považována za prevenci diabetu 2. typu. Naopak dlouhodobé užívání vyšších denních dávek selenu (pravděpodobně > 100 µg) u dospělé populace, která není selenodeficitní, může zvyšovat riziko diabetu, hypercholesterolémie a hyperlipidémie. Dlouhodobou suplementaci selenu lze doporučit u diabetických pacientů, kde zvyšuje aktivitu erytrocytární a tkáňové glutathion peroxidázy, restauruje glykemickou kontrolu, inhibuje zánětlivé mechanismy a může zmírňovat vedlejší nežádoucí efekty diabetu na srdce, ledviny a na funkci krevních destiček.
Preklinická hodnocení selenové léčby
Vliv podávání selenu na sledované biochemické parametry byl nejčastěji sledován na experimentálním potkaním nebo myším modelu s vyvolaným diabetem (diabetes byl vyvolán podáváním streptozotocinu). Následně byl intraperitoneálně pokusným zvířatům po dobu nejčastěji 4 týdnů podáván seleničitan sodný obvykle v denní dávce 5 µmol/kg. Selenová léčba u diabetických potkanů ukázala, že může mít příznivý vliv na aktivitu antioxidačních enzymů v myokardu. Seleničitan sodný také upravoval agregaci trombocytů a hladiny tromboxanu B2, které byly zvýšeny diabetem. S malou průkazností seleničitan snížil i hladiny glukózy v krvi. Hypoglykemický efekt seleničitanu je však u všech experimentů nevýrazný a s tímto účinkem nelze počítat ani při podávání jeho vysokých dávek. Mnoho experimentů potvrdilo, že suplementace selenu u diabetických zvířat reguluje a posiluje aktivitu endogenních selenoproteinů (superoxiddismutázy, katalázy, glutathion peroxidázy, thioredoxin reduktázového systému), které zajišťují oxido-redukční homeostázu. Zajímavý je experiment sledující rozdíly vlivu 12týdenního podávání dvou forem selenu, selenanu sodného a selenomethioninu (v dávce ekvivalentní 2 µmol selenu/kg/den) u diabetických potkanů na hladiny glukózy v krvi, aktivitu erytrocytární glutathion peroxidázy, plazmatické koncentrace selenu a fruktosaminu. Plazmatické koncentrace selenu byly zvýšeny u obou forem selenu, ale výrazněji u selenomethioninu. Naopak aktivita erytrocytární glutathion peroxidázy byla signifikantně rychleji zvýšená u selenanu sodného (již po dvou měsících podávání), oproti selenomethioninu (zvýšená až ve třetím měsíci podávání). Po třech měsících podávání byla u selenomethioninu hladina fruktosaminu zvýšená méně než u selenanu. Tyto zkušenosti ukazují na rozdílnou biologickou dostupnost u jednotlivých forem selenu.
Mgr.Tomáš Volný