Nadějná preklinika inositol hexafosfátu

Dostupný sortiment volně prodejných přípravků zahrnuje také doplňky stravy s obsahem inositol hexafosfátu (IP6) deklarující protirakovinovou účinnost. Preklinické sledování biologické účinnosti IP6 má nadějné výsledky. Není však dostatečným odborným podkladem a důkazem protirakovinové účinnosti jeho suplementace v humánní klinické praxi. Doporučení spojovaná s prevencí a léčbou onkologických onemocnění vždy vyžadují jednoznačně vypovídající klinické důkazy.

Inositol hexafosfát (IP6) má energetickou strukturu polyfosforylovaného karbohydrátu, která je významně přirozeně obsažena v potravinách s vysokým podílem vlákniny, například v cereáliích, luštěninách a ořeších. Myoinositol hexakisfosfát (InsP6) je přirozeně přítomen v orgánech, tkáních a tělních tekutinách, kde plní úlohu signální a energetické molekuly. Klíčově se podílí na transportu Ca2+ iontů a má zřejmě důležitou kapacitu jako inhibitor krystalizace vápenatých solí v moči a měkkých tkáních. Tato zajímavá aktivita byla experimentálně sledována na modelu potkanů, u kterých byla vitaminem D a nikotinem indukována kardiovaskulární kalcifikace. Draselná sůl InsP6 byla v experimentální skupině podávána netradičně ve formě 2% krému na kůži. Potkani byli monitorováni každých 12 hodin a po 60 hodinách kalcinózní léčby byl experiment vyhodnocen. Koncentrace vápníku v aortě a srdci byla u skupiny bez aplikace krému s InsP6 signifikantně vyšší (21 ± 1 mg u aorty, 10 ± 1 mg u srdce) než u kontrolní skupiny (1,3 ± 0,1 mg u aorty, 0,3 ± 0,03 mg u srdce) a než u skupiny s aplikací krému s InsP6 (0,9 ± 0,2 mg u aorty, 0,3 ± 0,03 mg u srdce). Dobrá absorpce InsP6 při topické aplikaci přes kůži byla sledována a prokázána i v jiném experimentu, který byl zaměřen na ověření inhibiční schopnosti 2% krému s InsP6 u patologické kalcifikace kůže (calcinosis cutis). Koncentrace InsP6 v moči začala výrazně narůstat po 10 dnech topické aplikace krému a dosáhla maxima po 14 dnech aplikace. Inhibice kalcifikace IP6 byla také in vitro experimentálně prověřena ve vztahu k tvorbě kamenů (antilitogenní aktivita), IP6 v in vitro podmínkách inhiboval krystalizaci vápníku a růst kame­nů. Chelatační schopnosti alimentárně při­jatého IP6 (v rostlinné stravě) jsou také často spojovány s nižší biologickou dostupností Zn2+ iontů z vegetariánské stravy nebo ze stravy s převahou kukuřice (jihoamerická populace). Tuto souvislost se prozatím nepodařilo uspokojivě potvrdit.

Naopak na buněčné úrovni může IP6 zlepšit biologickou dostupnost železa a zinku, což bylo sledováno v jiném preklinickém experimentu na modelu Saccharomyces cerevisiae nebo vázat toxické volné radikály. Neméně zajímavý je in vitro experiment na modelu probiotického mikroorganismu Bifidobacterium infantis ATCC 15697, kde byla prokázána jeho vysoká schopnost degradovat alimentárně přijatý IP6. Toto zjištění potvrzují i výsledky sledování degradace fytátů (inositol pyrofosfáty) přijatých v rostlinné stravě u mladých a starších žen. Degradace v gastrointestinálním traktu byla potvrzena. Nejasný je i vztah suplementace IP6 k riziku osteoporózy. Uvedené zkušenosti vcelku zřetelně poukazují na možné složitosti spojené s perorální suplementací IP6, kdy za určitých okolností (například vysoké denní dávky, dlouhodobé suplementace u zdravých jedinců aj.) nelze vyloučit jejich antinutriční působení.

Protirakovinové vlastnosti IP6

Během posledních 4-5 let bylo publikováno mnoho preklinických studií převážně provedených s buněčnými modely karcinomu prsu (MCF-7), karcinomu pankreatu (MIAPACA, PANC1), melanomu (HTB68), kolorektálního karcinomu (HT-29), glioblastomu (T98G), leukémie (K-562), adenokarcinomu (SEG-1, BIC-1), karcinomu prostaty (PC-3, DU145), kde byly buňky v podmínkách in vitro inkubovány s IP6 o koncentraci 5 až 5 mM. V naprosté většině byla statisticky významně potvrzena inhibice proliferace nádorových buněk a stimulace jejich apoptózy.

Cílem těchto experimentů bylo také vysvětlit mechanismy výrazného antiproliferačního účinku IP6. Antiproliferační aktivita je pravděpodobně zprostředkována modulací exprese regulátorů buněčného cyklu (například potlačením aktivity telomeráz, regulací BIRC-2 proteinu, obnovením regulačních mechanismů apoptózy aj.). Inhibiční aktivitu na růst nádorů perorálně podávaného IP6 (nejčastěji ve formě 1-2% vodné­ho roztoku sodné soli IP6) zjistili autoři většiny preklinických studií, provedených na modelu potkanů a myší, nejčastěji na modelu indukovaného kolorektálního karcinomu. Perorální suplementace IP6 vedla ke snížení exprese TGF-beta2 (je důležitým markrem kolorektální karcinogeneze), k signifikantnímu zvýšení aktivity NK buněk v krvi (cytotoxické imunitní buňky) a k modulaci aktivity makrofágů.

V další práci autoři popisují synergické působení paklitaxelu a IP6 na buňky karcinomu dutiny ústní. Paklitaxel indukoval aktivaci NF-kappaB transkripčního faktoru, který je důležitý pro aktivaci mnoha genů kódujících cytokiny, chemokiny, proteiny akutní fáze aj., a je takto spojen s regulací imunitních a zánětlivých reakcí. Jeho amplifikace (zmnožení) nebo nadměrná exprese je nyní chápána jako prokancerózní mechanismus. IP6 zde redukoval paklitaxelem indukovanou aktivaci NF-kappaB faktoru a zesiloval paklitaxelem zprostředkovanou cytotoxicitu a apoptózu.

Mgr. Tomáš Volný

tagy

Jdi zpět